Tänu Siseministeeriumile osaleb Naabrivalve ühing rahvusvahelisels projektis nimega Foresec - Europe's evolving security: drivers, trends and scenarios. Projekti sisuks on eelkõige pakkuda tuge ja sisu poliitikate kujundamisel ning otsuste tegemisel, aga ka turvalisuse uuringute ettevalmistamisel/läbiviimisel.
Projektil on mitu etappi, esimeses etapis koostati projektis osalevate riikide kohta raportid, mille koostamiseks tehti eelnevalt intervjuud riigi turvalisuse ekspertidega. Mina osalesin intervjuus kui kolmanda sektori esindaja.
Viinis toimus projekti koosolek, kus rääkisime projekti edasistest tegevustest, aga põhiliselt keskendusime tulevikuohtude valdkondade kaardistamisele, mis neid ohte tekitavad ning kas ja kuidas neid ennetada.
Põhilised valdkonnad, mis tulevikus Euroopa turvalisuses määravaks osutuvad on demograafia, kliimamuutused, energia temaatika, majanduse areng ja organiseeritud kuritegevus. Need väga laiapõhjalised valdkonnad hõlmavad suurt spektrit ühiskonna protsesse, näiteks demograafia all mõistetakse rahvastiku vananemist, emi-ja immigratsiooni, tööhõivet, tervishoidu jne. Olulised Euroopa turvalisuse draiverid on kindlasti ka radikalism ja fundamentalism, mis tulevikuarengutest rääkides võivad saada määravaks ka Eesti siseturvalisuse tagamisel.
Rääkisime sellest, mida tuleb täna teha, et ennetada teadlaste ja uurijate poolt välja töötatud ohustsenaariume. Enamus arutelusid jõudsid selleni, et on vaja ühtseid Euroopa turvalisuse nõudeid, mis on näiteks iga ELi liikmesriigi jaoks miinimum ja millele iga riik lisab omad väärtused. Tekkis diskussioon, kas on üldse võimalik luua ühtseid turvalisuse nõudeid ja tegevusi nende täitmiseks, kui näiteks liikmesriigid on väga erineva probleemistikuga. Seda esiteks, ja teiseks poliitiline aspekt, kui palju on riikides poliitilist tahet nende küsimustega tegeleda? Vajalike muudatuste tegemiseks on vajalik EL riikide üksmeel ja otsustav käitumine põhimõtteliste otsuste vastuvõtmisel, kahjuks tundub, et Euroopa ühine tegutsemistahe on tihtipeale vaid sõnakõlks ja päris elus ei realiseeru. Näiteks võib tuua kasvõi Lissaboni leppe, millega on tegeletud 8 aastat, aga üksmeelt pole leitud. Küsimus on, kas selline tundlik teema nagu julgeolek ja turvalisus üldse annab võimaluse üle-euroopaliste strateegiate elluviimiseks?
Nii et küsimusi, millega edasi tegeleda, on palju. Foresec projekt jätkab oma tegevustega, järgmine etapp on Delphi uuringu läbiviimine. Delphi uuring tähendab kokkuvõtvalt seda, et mingi kriitiline mass vastab teatud hulgale küsimustele, mille järel tehakse kokkuvõte, mis saadetakse kõikidele osalejatele laiali. Seejärel vastavad respondendid uuesti samadele küsimustele ning tehakse uued kokkuvõtted. Ka Eestist oodatakse vähemalt 10 uuringus osalejat, nii et siit ka üleskutse - kes soovivad oma teadmisi ja arvamust turvalisuse temaatikast jagada, siis võtke minuga ühendust!
Muidugi rääkisime koosolekul ka üksikindiviidi panusest turvalisusse ja see oli hea võimalus tutvustada naabrivalve liikumist. Paljud osalejad olid naabrivalvest kuulnud, aga mitte väga detailselt, arvati, et see on koordineerimata naabritevaheline suhtlemine, suhteliselt ebamäärane ja mittemõõdetav tegevus. Peale minu ülevaadet naabrivalvest Eestis peeti seda väga heaks praktikaks ja kiideti kõiki Eesti naabrivalves osalejaid nende panuse eest ühiskonna tervisesse! Igaüks lubas oma koduriigis ka meie NV süsteemi vajalikele inimestele tutvustada.
Nii et üsna intentsiivne ja inforohke koosolek, mis küll naabrivalvele otseselt uut sisendit ei too, pigem üldhariv ja uusi kontakte toov üritus.
Lisan oma jutukesele paar pilti kah, ühel neist vaade hotelli aknast, kus koosolekut pidasime ja teisel pildil arutame koos Soome ja Inglismaa esindajatega uusi turvalisuse strateegiaid :-)
Üks emotsioon tahab veel kirjapanemist. Nimelt aitas seda reisi planeerida Estravel, kes järjekordselt oma vähest professionaalsust näitas. Pakkuda ööbimiseks hotelli, mis asub koosoleku kohast 18 km kaugusel on ikka tase, kõrgem tase on muidugi ka see hotell siis ära broneerida minu poolt... aga tõepoolest ei tule selle peale, et üle kontrollida reisikorraldaja poolt pakutud hotelli asukoht ja selle sobivus. Edaspidi olen targem.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar